Carrocel Custom Ribbed Facade Chest of Drawers
SKU: CM-3016
Chests, Commodes, End Tables, Night Stands
Carrocel Custom Ribbed Facade Chest of Drawers. These transitional style chests are wonderfully fresh and intrinsically modern. Made to order right here in Canada, crafted of solid wood and finished in eggshell white with long Lucite tubular handles and an inlaid glass top with beveled edges. This chest has three drawers with a ribbed facade, raised on four curved metal legs. A Carrocel custom fit for any room. Please inquire for more details on dimensions and finish.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Lucite, Glass, Wood |
| Height: | 32 in. (81.28 cm) |
| Width: | 42 in. (106.68 cm) |
| Depth: | 22 in. (55.88 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Contemporary, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















